Dlaczego wymiar klatek dla gryzoni i królików jest ważny?

Dlaczego wymiar klatek dla gryzoni i królików jest ważny? - Dlaczego wymiar klatek dla gryzoni i krolikow jest wazny

Optymalne klatki dla gryzoni i królików to niemal gwarant ich dobrego samopoczucia i długiego, szczęśliwego życia. Jakie klatki wybrać? Jaki powinien być ich rozmiar i czy naprawdę jest to aż tak istotne? Przekonajmy się.

Klatka jako dom – nie więzienie

Domowy gryzoń czy królik przyzwyczajony jest do oglądania świata przez kraty, jednak nie traktuje swojej klatki jako miejsce odizolowania – jest to jego dom. Przynajmniej tak powinien czuć się w swojej klatce w sytuacji, kiedy odpowiada ona jego potrzebom zarówno fizycznym, jak i psychicznym. W końcu nie jest tajemnicą, że każdy z nas potrzebuje pewnego komfortu i swobody poruszania się, aby dobrze czuć się w danym miejscu.

Większość dostępnych na rynku klatek wykonanych jest z plastiku lub/i metali. Odpowiedni rozmiar klatki pozwala zachować jej czystość, a zwierzęciu umożliwia odpowiednią wentylację i dostęp do światła. GRYZOmania.pl to miejsce, gdzie znajdziesz klatki modułowe, a więc takie, które pozwalają na dostosowywanie klatki do aktualnych potrzeb zwierząt, a także tworzenie dla nich nowych przestrzeni, które będą dodatkową atrakcją. Wielu właścicieli gryzoni decyduje się także na samodzielne budowanie klatek dla swoich pupili – zwykle przy użyciu drewna. Trzeba pamiętać, że najczęściej są one cięższe w utrzymaniu czystości, bardziej zacienione, a więc także z ograniczoną wentylacją, co może wpływać na pozostawanie w klatce nieprzyjemnego zapachu moczu. Tego typu klatki zwykle są jednak duże, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Wymiary klatek dla królików i gryzoni

Króliki miniaturki często goszczą w naszych domach. Niestety często mieszkają w zbyt ciasnych klatkach, które stają się dla nich więzieniem, nie domem. Królik miniaturka wcale nie jest mały. Dorosły osobnik osiąga nawet 40 cm długości i waży ponad kilogram. Z tego powodu potrzebuje on dużej i przestronnej klatki, a minimalna jej długość klatki to 120 cm. Taka klatka jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe królika.

Przeciętny gryzoń jest znacznie mniejszy od królika. Nie znaczy to jednak, że może mieszkać w ciasnych pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – im większa klatka, tym lepiej. Ogólna zasada mówi, że dla dwóch osobników powinniśmy zakupić klatkę o długości przynajmniej 120 cm. Należy pamiętać, że także wyposażenie klatki zajmuje sporo przestrzeni, a nasze domowe zwierzątko musi mieć także swobodę poruszania się.