Klatka dla świnki morskiej – jak powinna wyglądać?

Klatka dla świnki morskiej - jak powinna wyglądać? - Klatka dla swinki morskiej – jak powinna wygladac

Świnki morskie to wbrew pozorom jedne z bardziej wymagających zwierząt spotykanych w naszych domach. Często uważane są za większy odpowiednik chomików, a to błąd. Jaka klatka dla świnki morskiej będzie najlepsza? Jak sprawić, aby kochane zwierzątko czuło się komfortowo i żyło z nami przez lata? Sprawdzamy!

Bezpieczna klatka dla świnki morskiej

Kawia domowa, bo tak poprawnie powinniśmy nazywać świnki morskie – są dużo mniej aktywne niż chomiki, z którymi często są porównywane. Bardzo lubią twarde podłoże, nie biegają w kołowrotkach i nie potrafią wspinać się po stromych schodkach. Dokładnie dlatego ich klatka powinna być raczej szeroka niż wysoka. Dzięki temu świnka nie będzie apatyczna, a w klatce będzie czuć się komfortowo.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że klatka to dla świnki dom, w którym spędzi większość życia. 

Także dla własnej wygody powinniśmy zdecydować się na klatkę z otwartą, niezabudowaną górną częścią. Wspomaga to integrację ze zwierzęciem, ale także jemu daje możliwość swobodnego obserwowania otaczającego świata. Warto też wiedzieć, że nie każda świnka morska korzysta z pięter w klatce, dlatego podstawowe jej wyposażenie powinno znajdować się na parterze. 

Klatka dla świnki morskiej – najważniejsze cechy

 1. Ścianki.

  Najlepsze klatki dla świnek morskich to te, które wykonane są z prętów. Wszelkiego rodzaju akwaria czy drewniane w pełni zabudowane klatki utrudniają wentylację, co sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii oraz utrudnia wietrzenie np. zalegającego w klatce moczu. Co więcej, tego typu ścianki odbijają dźwięki, a to może prowadzić do dezorientacji zwierzęcia oraz jego gorszej adaptacji.
 2. Rozmiar.

  Wiemy już, że klatka dla świnki morskiej powinna być raczej niska i długa. Wielkość będzie jednak zależna także od ilości zwierząt, które będą mieszkać w klatce. Świnki morskie to zwierzęta stadne, dlatego decydując się na rozpoczęcie przygody z tymi ciekawymi zwierzątkami, należy od razu zakupić przynajmniej dwa osobniki. Wówczas optymalna klatka powinna mieć przynajmniej 120 cm długości. Przy większej ilości kawii (trzy lub cztery), będzie to już 150 cm. Oczywiście, im większa będzie klatka, tym lepiej, a każdą klatkę można także powiększyć. Często wystarczy stworzyć choćby niewielki ogrodzony wybieg lub dodać do klatki plastikowe czy drewniane półki, a przestrzeń stanie się ponownie atrakcyjna dla małych mieszkańców.

 3. Wyposażenie.

  W klatce świnek morskich warto umieścić drewniany lub plastikowy domek z płaskim dachem. Tego typu dach pozwoli zwierzętom na swobodne wylegiwanie się, które uwielbiają. Dosyć często świnki morskie lubią korzystać z materiałowych tuneli czy hamaków, ale z pewnością każda z nich wymaga wyposażenia klatki w ceramiczne miseczki na pokarm, poidełko i kuwetę. Obowiązkowy dodatek to także paśnik na siano.

  Dobrze dobrana klatka może służyć naszemu zwierzakowi przez całe życie. W sklepie GRYZOmania.pl znajdziesz nie tylko odpowiednie dla świnek morskich klatki, ale także różnego typu wyposażenie, ściółkę i granulat. A jeśli masz wątpliwości, jaką klatkę wybrać dla Twoich pupili – napisz do nas. Podpowiemy, jak zadbać o komfort życia Twojej świnki morskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *