Zioła jako niezbędny dodatek w diecie gryzoni

Zioła jako niezbędny dodatek w diecie gryzoni - Ziola jako niezbedny dodatek w diecie gryzoni

Życie w klatce ogranicza możliwości naszych domowych przyjaciół do dobierania sobie składników, których aktualnie im brakuje, a to na właścicieli przerzuca obowiązek zapewnienia im niezbędnych wartości odżywczych każdego dnia. Granulat, zioła, siano – czego wymaga żywienie gryzoni?

Pełnowartościowy pokarm dla gryzoni

Gryzonie to zwierzęta, które w naturalnym środowisku często żywiły się bardzo niskokalorycznymi produktami, z których musiały odzyskiwać maksymalnie dużo wartościowych składników. Dodatkowo ich dieta była bardzo sezonowa – latem często sięgały po trawy i zioła, a zimą zadowalały się korzeniami i gałązkami. Życie w klatce nie wymaga ciągłych adaptacji, ale to właściciele powinni pamiętać o codziennym zapewnianiu zwierzętom niezbędnych wartości odżywczych i odpowiednich ich proporcji.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, co jest podstawą żywienia danego gryzonia. Wszystkożerne chomiki i szczury wymagają dodatku białka zwierzęcego w diecie, natomiast świnki morskie, koszatniczki czy szynszyle, które są roślinożerne, powinny otrzymywać karmy o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Niezależnie od tego, każdy gryzoń powinien mieć dostęp do pełnowartościowej karmy bogate w białka, tłuszcze i węglowodany, ale także składniki mineralne i właśnie błonnik. W ofercie sklepu GRYZOmania.pl znajdziesz najwyższej jakości karmy renomowanych producentów, jak Brit, Versele-Laga czy Vitapol.

Siano i zioła w diecie gryzoni

Rośliny są podstawą żywienia wielu gryzoni, a zioła wydają się ważnym elementem całej tej układanki. My, jako opiekunowie tych zwierząt, musimy zadbać o maksymalnie precyzyjne odwzorowanie sposobu żywienia, jakie towarzyszyło naszym pupilom w naturalnym środowisku. Należy pamiętać, że zioła stanowią uzupełnienie diety, co nie znaczy, że ich znaczenie jest drugorzędne. Zioła wspomagają odporność zwierząt, regulują ich trawienie i dbają o piękny wygląd futerka i skóry. Są zatem niezbędne do uzupełnienia diety o wiele różnych składników odżywczych, które często zwyczajnie nie występują w typowych karmach dla gryzoni.

Nie mniej istotne w diecie gryzoni jest siano, które ma korzystny wpływ na pracę jelit i żołądka zwierząt. Dodatek siana do diety gryzoni jest niezbędny do zachowania prawidłowej perystaltyki jelit, a więc także dobrego trawienia i oczyszczania organizmu. Z drugiej strony gryzonie wykorzystują siano także do regularnego ścierania zębów. Czyste, dobrej jakości siano nie uczula, jest łatwostrawne i bywa doskonałym uspokajaczem. Te cechy sprawiają, że jest to niezbędny element diety wielu gryzoni, szczególnie tych ze skłonnościami do otyłości. 

Mięta, pietruszka, babka lancetowata czy liście malin – to tylko niektóre z produktów dostępnych w kategorii Siano i zioła w sklepie GRYZOmania.pl, a tak szeroki wybór pozwoli nie tylko zapewnić Twojemu pupilowi smaczne i zdrowe przekąski, ale także na co dzień sięgać po jego ulubione składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *