Stadność świnek morskich, czyli czy świnka może mieszkać sama?

Stadność świnek morskich, czyli czy świnka może mieszkać sama? - Stadnosc swinek morskich czyli czy swinka moze mieszkac sama

Wiele zwierząt domowych doskonale radzi sobie bez towarzystwa innych osobników swojego gatunku. Są to przede wszystkim zwierzęta, które głównie śpią i jedzą. Świnki morskie zdecydowanie do nich nie należą. Jak stadność wpływa na samopoczucie kawii domowej? Jak dobrać dla niej idealnego towarzysza?

Dlaczego minimum dwie świnki morskie?

Przez wiele lat posiadanie jednej świnki morskiej było swego rodzaju normą. W tym czasie jednak hodowcy zaczęli zauważać, jak ważna dla tego gatunku jest stadność, która znacząco wpływa na jakość całego życia kawii. Zauważono znaczną osowiałość i apatię świnek samotnie przesiadujących w klatkach czy na wybiegach i to niezależnie od ilości czasu, jaki poświęcał im właściciel. Takie świnki nie mają ochoty na zabawę, często nie chcą także jeść i śpią zdecydowanie więcej, niż powinny. Nie potrzeba wiele czasu, aby te objawy odbiły się na zdrowiu kawii domowej.

Z czego to wynika? Jak wielu roślinożerców, także świnki morskie w naturalnym środowisku żyją w stadzie. Co więcej, wykazują one pewien stopień socjalizacji, a to oznacza, że tworzą swego rodzaju rodzinę, bez której ciężko jest im funkcjonować. Stado przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia równowagę psychiczną. 

Nie ma większego znaczenia fakt, że nasza poprzednia świnka morska żyła samotnie i dożyła późnej starości. Chodzi bowiem nie tyle o długość, a raczej o jakość życia naszego pupila. Nie jest także prawdą stwierdzenie, że trudniej jest oswoić dwie lub więcej świnek morskich. W towarzystwie czują się one lepiej, a więc także szybciej przyzwyczajają się do nowego miejsca, otoczenia i człowieka. 

Jaki towarzysz będzie idealny?

Przede wszystkim powinny to być dwie świnki tej samej płci, aby zapobiec niekontrolowanemu rozrodowi. Z drugiej strony warto od razu zakupić dwa osobniki, które już się znają. Takie zwierzaki są oswojone, zwykle lubią swoje towarzystwo i traktują się jak członkowie rodziny. Pozostanie wówczas tylko adaptacja do nowego domu i otoczenia, która także będzie łatwiejsza, bo każda ze świnek w nowym miejscu będzie czuła znajome towarzystwo.

Nieco trudniej jest w przypadku, gdy w domu mamy już jedną świnkę i chcemy sprawić jej przyjaciela. Wówczas warto przyjrzeć się nieco charakterowi naszego pupila. Jeśli jest on raczej dominującym samcem, może mieć problem z dogadaniem się z towarzyszem o podobnym usposobieniu. Nie jest to niemożliwe, ale na pewno takie świnki będą potrzebowały więcej czasu na zaprzyjaźnienie się. Jak rozpoznać charakter świnki, którą chcemy zakupić? Często wystarczy odrobina czasu, aby przyjrzeć się zachowaniu poszczególnych osobników przed ich zakupem. Dobrze jest także skonsultować naszą decyzję z hodowcą, u którego kupujemy swoje świnki. Prawdopodobnie to on najlepiej znać będzie charakter wszystkich osobników ze swojej hodowli. Dominujące osobniki są zwykle bardziej aktywne i waleczne, a te o spokojnym usposobieniu lubią obserwować otoczenie, trzymają się raczej na uboczu i nie szukają zwady.

Pamiętajmy także, że wraz z nowym osobnikiem powiększeniu powinna ulec klatka naszych świnek. Warto postawić na klatki modułowe, które łatwo jest adaptować do zmieniających się potrzeb zwierząt. W sklepie GRYZOmania.pl oferujemy szereg rozwiązań, które sprawią frajdę właścicielom świnek, a im samym uatrakcyjnią codzienność przez okresową możliwość wprowadzania nowości w klatce i na wybiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *